Klinka włosów Centrum trychologiczne

Pielęgnacja włosów zimą

Pielęgnacja włosów zimą

Twoje włosy potrzebują nawilżenia i odżywienia przez cały rok.

Niestety włosy zimą nie są prawidłowo „dokarmiane” – stają się suche ze względu na ekstremalne zmiany klimatyczne.
Możesz zaobserwować nadmierne wypadanie, przesuszenie oraz plączące się końce. Zima to czas zmian w poziomie wilgotności i może powodować to wiele problemów z włosami. Dbaj o nie z należytą ostrożnością, a będą wyglądały lepiej, zdrowiej, piękniej!

Poniżej przedstawiamy kilka sposobów na piękne włosy zimą!

Myj włosy rzadziej

Postaraj się nie myć włosów codziennie. Zapobiegnie to nadmiernemu wymywaniu naturalnie produkowanego sebum, które ochrania włókna. Jeśli Twoja skóra głowy jest bardzo tłusta i wymaga częstszych myć, skup się na skórze głowy, a na pozostałe włosy niech jedynie spłynie piana wytworzona podczas mycia skalpu.
Użyj łagodnego szamponu, który nie zawiera alkoholu. Należy również unikać produktów z dużym stężeniem silikonu i jego pochodnych – składniki te mogą bardziej przesuszać włosy.
Uważaj też na szampony zawierające siarczany, które sprawią, że Twoje włosy się puszą.

Zawsze używaj odżywki/maski

Na zimowe miesiące – zainwestuj w intensywniejsze nawilżanie. Maska lub odżywka to element konieczny podczas każdego mycia.
Wskazana jest również metoda „OMO” – odżywka-mycie-odżywka, szczególnie w przypadku długich włosów. Jest to metoda polegająca na zabezpieczeniu suchych końców włosów odżywką lub maską jeszcze przed rozpoczęciem mycia. Spowoduje to, że szampon nie przesuszy już i tak zmęczonych końcówek.
Na końce warto również zaaplikować preparat bez spłukiwania, który zapobiegnie puszeniu się i elektryzowaniu włosów.

Powstrzymaj się od używania gorącej wody

Chociaż gorący prysznic w chłodne dni może przypominać niebo, należy pamiętać, że to piekło dla włosów. Zanim zanurzysz głowę pod strumieniem, obniż temperaturę do letniej. Do płukania użyj wręcz chłodnego strumienia wody, aby uszczelnić łuski włosów i zapobiec ich rozchylaniu. Jeśli suszysz włosy zakończ stylizację chłodnym strumieniem powietrza. Nie kładź się spać z mokrymi włosami i skórą – mokre włosy łamią się i plączą ocierane o poduszkę.

Nawilż włosy na noc

Przed snem spryskaj włosy lekką mgiełką oleju z witaminą E. Użyj grzebienia o szerokich zębach, aby rozczesać włosy. Przywróć wilgotność włosów podczas snu.

Głęboko kondycjonuj włosy

Oprócz odżywki, której używasz pod prysznicem, włosy należy poddawać głębokiej pielęgnacji raz w tygodniu. Użyj produktu z dużą ilością przeciwutleniaczy. Aby uniknąć chemikaliów i / lub zaoszczędzić pieniądze, skorzystaj z następującej domowej receptury:
– Wymieszaj 1 żółtko z 5 łyżkami oleju kokosowego, następnie dodaj połowę awokado – mieszaj, aż mieszanina uzyska konsystencję maski.
– Wmasuj miksturę we włosy 5 cm od nasady, pozostaw na 20 minut i spłucz letnią wodą (nie używaj później szamponu).

Szczotkuj delikatnie włosy

Unikaj  zbyt intensywnego szczotkowania, ponieważ Twoje włosy są bardziej suche, kruche i bardziej podatne na rozdwajanie. Używaj szczotek i grzebieni o szeroko rozstawionych zębach.
Pokryj grzebień lub szczoteczkę odrobinę oliwy z oliwek, aby uzyskać łatwiejsze rozczesywanie.

Regularnie podciaj włosy

Zapobiegaj rozdwojeniom przesuwającym się ku górze dzięki systematycznemu podcinaniu końcówek.  Aby utrzymać aktualną długość włosów, usuwaj centymetr każdego zimowego miesiąca. Jeśli próbujesz wyhodować dłuższe włosy, rób to co dwa miesiące. Paradoksem jest, że metodą na zapuszczenie włosów jest ich systematyczne podcinanie 😉

Stosuj odpowiednią dietę

Utrzymuj włosy nawodnione poprzez codzienne picie 2 litrów płynów. Dodaj zdrowe tłuszcze do swojej diety, aby zagęścić włosy. Zrównoważ swoją dietę między chudymi białkami, owocami i warzywami, które są bogate w cynk i witaminę A.
Świetne źródła to:
– Tłuszcze: oliwa z oliwek; orzechy; awokado.
– Cynk: wieprzowina; ryby; indyk; soja.
– Witamina A: jabłka; mango; banany.

Powstrzymaj się od używania stosowania wysokich temperatur

Ponieważ Twoje włosy już mają problem z utrzymaniem wilgoci, powstrzymaj się od używania suszarek, lokówek i tym podobnych. Pozwól włosom wyschnąć. Jeśli musisz skorzystać z suszarki do włosów, trzymaj ją co najmniej 10 cm od włosów, aby zmniejszyć prawdopodobieństwo ich przesuszenia.

Zwróć uwagę na materiał z których wykonana jest Twoja czapka/szalik

Chroń włosy przed suchym powietrzem. Zawiń je w szalik lub okryj czapką przed wyruszeniem na zewnątrz. Używaj okryć np z jedwabiu, ponieważ inne materiały, takie jak bawełna lub wełna, elektryzują włosy.

Powiedz „nie” swetrom z golfem

Jeśli masz długie włosy, unikaj noszenia golfów, które powodują ich plątanie.

Użyj płynu zmiękczającego do prania

Kiedy pierzesz ubrania i stosujesz płyn zmiękczający zmniejszasz elektryzowanie. Pamiętaj o tym piorąc ubrania mające kontakt z włosami – czapki, szaliki, swetry.
Zdecydowanie użyj go, jeśli te ubrania są wykonane z wełny lub akryli.

A wszystko to dla piękna Twoich włosów!
Życie nie jest idealne, ale Twoje włosy mogą być…

Author Info

Magdalena Pankowska

No Comments

Comments are closed.